DOBRE NAVIKE ČUVAJU ZUBE

autor: dr Jovana Crnoglavac

Tokom trudnoće veoma je važno održavanje oralne higijene kao i regularne stomatološke kontrole

U periodu trudnoće, kako zbog zdravlja trudnice tako i zbog zdravlja bebe, posebnu pažnju treba posvetiti oralnoj higijeni, zdravlju zuba i dobrim navikama. Većina trudnica veruje da zubi u trudnoći „propadaju jer beba uzima kalcijum iz zuba“, međutim to nije tačno. Ukoliko je bebi potrebna veća količina kalcijuma od one koju majka unosi ishranom, ona će je crpeti iz kostiju majke, a ne iz zuba.

Postavlja se pitanje da li su zubi i desni u trudnoći zaista ugroženi?

Gravidni gingivitis

Tačno je da su zubi ugroženiji u trudnoći, ali za to postoje drugi razlozi koji prate samu trudnoću. Na prvom mestu je hormonski disbalans, dok je na drugom mestu nepravilna higijena usta i zuba. Zbog hormonskog disbalansa desni često budu uvećane, crvene, osetljive i lako krvare, kako prilikom pranja, tako i tokom samog obroka trudnice. Uvećane i bolne desni prekrivaju veću površinu zuba, što znatno otežava njihovo čišćenje. Zbog bola i krvarenja trudnice neretko odlažu pranje zuba i tako se cela situacija samo pogoršava.

Upala desni tokom trudnoće naziva se gravidni gingivitis. Najčešće se javlja u drugom tromesečju trudnoće. Ukoliko se na vreme primeti i sanira od strane stomatologa, apsolutno ne dovodi ni do kakvih posledica.

Paradontopatija

Problem nastaje kada se ovo stanje zapusti, jer može da uzrokuje progresiju parodontopatije. Parodontopatija predstavlja ozbiljno oboljenje, gde dolazi do propadanja kosti i tkiva oko samog zuba, što za posledicu ima rasklaćenje i/ili ispadanje zuba, kao i nastanak ozbiljne infekcije koja može ugroziti zdravlje ne samo trudnice, nego i ploda. Infekcija može biti toliko ozbiljna, da dovede do prevremenog porođaja.

Oralna higijena

Jutarnje mučnine sa povraćanjem su još jedan problem sa kojima se trudnice često susreću. Želudačna kiselina može ošteti zubnu gleđ, pa se trudnicama savetuje da nakon povraćanja isperu usta čistom vodom, a nakon sat vremena operu zube četkicom i pastom.

Kada pranje zuba na početku trudnoće izaziva nepodnošljivo gađenje i mučninu trudnicama se savetuje da koriste četkice sa manjom glavom i tečnosti za ispiranje usta. Pranje zuba četkicom bez paste može, ali samo neko vreme, jer ne treba zaboraviti da fluoridi iz paste štite od karijesa, što je svakako potrebno ženama u drugom stanju.

Kada se javiti stomatologu?

Tokom trudnoće veoma je važno održavanje oralne higijene kao i regularne stomatološke kontrole. U toku trudnoće nesmetano se mogu obavljati intervencije koje zahtevaju primenu lokalnog anestetika, jer sama trudnoća nije kontraindikacija za njegovu primenu. Ono što u trudnoći treba izbegavati jeste snimanje zuba, naročito u prvom trimestru, a ako je moguće i do kraja trudnoće. Drugo tromesečje je najbezbednije za obavljanje stomatoloških intervencija i tada je neophodno sanirati sve probleme koje trudnica ima. Prvi i poslednji trimestar rezervisani su za kratke i preventivne, kao i za neodložne stomatološke intervencije.

PROMENA MLEČNIH ZUBA

autor: Dr Vanja Krkelić Jovanović

Neophodno je redovno odlaziti na preglede kod stomatologa gde će roditelji i deca dobiti savete i upustva o održavanju higijene, o značaju pravilne ishrane i prevenciji

Zdravlje mlečnih zuba veoma je važno za pravilan rast i razvoj deteta. Oboleli mlečni zubi mogu dovesti do poremećaja u razvoju vilica, stalnih zuba, žvakanja, govora, što sve zajedno utiče na opšte zdrastveno stanje deteta i njegov psihološki razvoj. Činjenica da se mlečni zubi menjaju ne treba da bude izgovor i opravdanje za njihovo zanemarivanje i prisustvo karijesa.

Važnost prvih zuba

Ako dođe do preranog gubitka mlečnih zuba susedni zubi će se pomerati u slobodan prostor, što će dovesti do poremećaja u nicanju stalnih zuba, krivljenja i teskobe. Takođe, mlečni zubi su u veoma bliskom odnosu sa klicama stalnih zuba, pa ukoliko se ne očuva njihovo zdravlje ili se ne poprave na vreme može doći do oštećenja stalnih zuba usled širenja infekcije.

  • Faktori koji dovode do oštećenja zuba kod dece najčešće su:
  • Nepravilna ishrana (noćno hranjenje, česti obroci, hrana bogata ugljenim hidratima)
  • Nepravilno ili neredovno pranje zuba
  • Povrede zuba

Održavanje higijene i poseta stomatologu

Vreme početka nicanja zuba je individualno, ali najčešće je sa 6 meseci. Već sa nicanjem prvih mlečnih zuba, u prvoj godini života, započinje se sa održavanjem higijene i posetama stomatologu. Dete obično do 2,5 godine ima prisutne sve mlečne zube, ukupono 20 zuba. Stalni zubi počinju da rastu oko 6. godine, počevši od prvog stalnog molara (šestice). Zatim se smenju sekutići (jedinice, pa dvojke), između 6. i 9. godine. Premolari (četvorke i petice), kao i očnjaci (trojke) niču najčešće između 10. i 12. godine. Nicanje drugih molara (sedmica) obično se događa od 11. do 13. godine i poslednji treći molari (umnjaci) niču posle 17. godine.

Veoma je važno da roditelji shvate značaj zdravlja mlečnih zuba, jer kao što vidimo, oni su prisutni u ustima deteta sve do dvanaeste, trinaeste godine. Najvažnije je delovati preventivno i na vreme. Neophodno je redovno odlaziti na preglede kod stomatologa gde će roditelji i deca dobiti savete i upustva o održavanju higijene, o značaju pravilne ishrane i prevenciji povreda (naročito kod dece koja se bave sportom). Preventivnim procedurama, kao što su fluorizacija zuba i zalivanje fisura, može se sprečiti nastanak karijesa. Ukoliko je karijes već prisutan, potrebno je sanirati i popraviti zube. Takođe, stomatolog prati rast i razvoj vilica i nicanje zuba i u skladu sa tim može se na vreme reagovati i ispraviti nepravilnosti zagrižaja i položaja zuba ukoliko postoje.

Implantatima se može rešiti bilo koja situacija kada nedostaju pojedini ili svi zubi, ako pacijent ispunjava uslove za ugradnju implantata

Implantologija predstavlja stomatološku granu koja se intenzivno razvija i za koju se smatra da je budućnost stomatologije. Ona objedinjuje više stomatoloških specijalnosti – hirurgiju, parodontologiju i stomatološku protetiku.

Ideja o implantaciji i nadoknadi nedostajućih zuba vezuje se još za Majansku kulturu (oko 600 god nove ere) kada su umesto zuba koji fale, usadjivali oklop školjki u viličnu kost.

Od tada pa do danas, konstantno se teži usavršavanju ove ideje i materijala koji se koriste za implantate.

Danas, implantati imaju oblik cilindričnog šrafa koji se izradjuje od titanijuma, ugrađuju se u kost i zamenjuju koren zuba koji nedostaje, koji će posle perioda zarastanja nositi protetski rad (krunicu, most, protezu). Titanijum je bikompatibilan i bioinertan materijal, što znači da ne izaziva zapaljenje i organizam ga ne prepoznaje kao strano telo. Na taj način se obezbeđuje da organizam »dozvoli« vezivanje implantata za kost i da ne bude odbačen.

KO JE KANDIDAT ZA UGRADNJU IMPLANTATA?

Implantatima se može rešiti bilo koja situacija kada nedostaju pojedini ili svi zubi, ako pacijent ispunjava uslove za ugradnju implantata. Kada je starost u pitanju, donja granica za ugradnju implantata je 18 godina. Neophodno je analizirati trodimenzionalni rendgenski snimak vilica kako bi se utvrdilo da li postoji dovoljno kosti za ugradnju implantata, zatim gustina (kvalitet) kosti i utvditi da li pacijent ima neka hronična oboljenja koja mogu da kompromituju terapiju i kakva je oralna higijena.

Dobra oralna higijena je jedan od važnih faktora koji utiču na trajnost implantata. U slučajevima kada zbog nedostatka kosti nije moguće ugraditi implantate, moguće je postaviti veštačku kost, pa tek nakon određenog vremena ugraditi implantate. Ugradnja implantata je kratkotrajna hirurška intervencija koja se izvodi u lokalnoj anesteziji, a praćena je minimalnim ili nikakvim postoperativnim tegobama (bol i otok). Za izradu protetskog rada na implantatima je potrebno sačekati period zarastanja od 3 do 6 meseci, a u nekim situacijama je moguće uraditi odmah nakon ugradnje implantata.

KOJE SITUACIJE SE MOGU REŠITI IMPANTATIMA?

Kao što je već pomenuto, ako postoji mogućnost ugradnje, implantati su metod izbora u nadoknadjivanju jednog ili više zuba koji nedostaju. Kada nedostaje jedan zub, moguće je da se napraviti most koji zahteva brušenje dva zdrava zuba pored praznog prostora. Sa implantatima je to prevaziđeno, jer se okolni zubi ne oštećuju, već se na implantatu napravi krunica zuba koji nedostaje.

Implantati su značajno promenili tok terapije kada je u pitanju nedostatak više zuba u bočnoj regiji – u takvim situacijama nije moguće uraditi most. Pacijenti su osuđeni na nošenje različitih tipova mobilnih proteza kako bi nadomestili zube koji nedostaju i kako bi mogli na adekvatan način da se hrane i spreče probleme sa organima za varenje, koje može da prouzrokuje nedovoljno sažvakana hrana. Takve situacije se mogu rešiti ugradnjom dva ili više implantata – pacijeti dobijaju fiksni rad, koji je neuopredivo efikasniji i komforniji u poređenju sa nošenjem proteze.

Kod potpuno bezubih pacijenata, implantatima je moguće izbeći totalne proteze. U vilici gde ne postoji nijedan zub, moguće je uraditi fiksni rad na implantatima, a u slučajevima kada totalne proteze ne mogu da stoje, moguće je postaviti nekoliko implantata koji će služiti kao »kopče« za totalnu protezu, i na taj način se znatno povećati komfor i zadovoljstvo pacijenta.

Broj implantata koji je moguće i neophodno ugraditi, individualan je za svakog pacijenta i određuje se na osnovu detaljne analize 3D snimaka i situacije u ustima.

autor: Dr Vukašin Janjović

“Proteza” je kolokvijalni (narodski) naziv za ortodontski aparat. Naziv ortodoncija potiče od grčkih reči ORTHOS, što znači prav ili savršen i ODON što znači zub. ORTODONCIJA je posebna grana stomatologije koja se bavi utvrđivanjem i ispravljanjem nepravilnosti položaja zuba i vilica. Ove nepravilnosti su sve češće kod mlađih generacija, a zaslugu za to imaju nasleđe, nepravilna ishrana, loše navike i nedovoljna briga. Kao rezultat toga, osim estetskih problema javljaju se i poremećaji funkcija disanja, žvakanja, gutanja, govora…
Postoje istorijski podaci da se u nekim prastarim kulturama nepravilan položaj zuba uz razrokost smatrao božanskim darom i vanrednom lepotom, međutim u savremenom svetu imperativ lepote teži savršenom skladu položaja, proporcije i simetrije. Lepi zubi i lep osmeh su odraz opšteg zdravlja.

PRAVOVREMENA REAKCIJA

Nepravilan položaj zuba i vilica se može primetiti već u uzrastu dece od tri godine, najčešće kao posledica navike sisanja cucle ili prsta. Zato bi roditelji trebalo da obrate pažnju na:

  1. Naviku sisanja cucle ili prsta
  2. Nezrelo(infantilno) gutanje- tiskanje jezika između zuba prilikom gutanja
  3. Disanje na usta
  4. Dobru negu i higijenu zuba od momenta njihovog nicanja

Ukoliko se pravovremeno reaguje u smislu isključenja loše navike, može doći do spontane korekcije nepravilnosti. Loše navike kod dece se po pravilu tolerišu do treće godine i već tada se, ukoliko situacija zahteva, može započeti sa odgovarajućom terapijom.

VRSTE PROTEZA

Miofunkcionalni aparati su prefabrikovani aparati, koji angažovanjem mišića usta i lica, dovode do pravilnog razvoja lica i vilica i adekvatnog položaja zuba.
Pločasti aparati (proteze za decu) su pokretni aparati koje dete samo stavlja i moraju se nositi 14-16 sati dnevno kako bi imali efekat. Ovde je od ključne važnosti disciplina i saradnja pacijenta. Mnogi od nas pamte detinjstvo po “protezama” koje smo nosili godinama, ali očigledno nedovoljno disciplinovano.
Fiksni aparati se postavljaju na zube i mogu biti uklonjeni samo od strane stomatologa. Mogu se postaviti kada postoji više od polovine izraslih stalnih zuba, što je obično u izrastu od 11-12 godina. Prosečno vreme terapije je 18 meseci. Postoje različite fiksne tehnike, tako da sem konvencionalne koja je u najširoj upotrebi, tu su i samoligirajuće tehnike na čelu sa DAMON sistemom, kao i lingvalne tehnike na čelu sa INCOGNITO sistemom.

Zdravi pravilno poređani zubi omogućavaju njihovo adekvatno čišćenje i održavanje, što utiče na njihovu dužu trajnost, a lep osmeh utiče na samopouzdanje i daje poseban kvalitet životu. Ništa tako moćno, tako snažno ne otkriva čovekovu narav kao osmeh.

autor: dr Nikola Vunjak, specijalista ortopedije vilica

”Ti si to ono što jedeš “ je rečenica koja je potpuno istinita kada se radi o zdravlju zuba i desni. Kada grickate slatku hranu ili hranu bogatu skrobom, vi ne hranite samo sebe, već i bakterije koje mogu izazvati karijes ili oboljenje desni. Dentalni plak je tanak, nevidljiv film bakteija i drugih materija, koji prekriva površinu zuba. Kada slatka hrana dođe u kontkat sa dentalnim plakom, nastaju kiseline, koje su krajnji produkt
ishrane bakterija šećerima. Kiseline nastaju već posle dvadesetak minuta od obroka i počinju da napadaju zube. Stalno ponavljanje ovih napada u nekom trenutku ošteti inače tvrdu gleđ, što predstavlja početak karijesne destrukcije zuba. Bakterije iz plaka takođe pokreću zapaljensku reakciju u desnima, zubnoj kosti i drugim potpornim strukturama zuba, što može dovesti do parodontopatije i na kraju čak do ispadanja zuba iz vilice. Kao što postoji hrana koja dovodi do propadanja zuba, tako postoji i hrana koja pomaže u borbi protiv nakupljanja plaka.

Naši saveznici u oralnom zdravlju su:

Hrana bogata vlaknima – istraživanja pokazju da vlakna imaju deterdžentski efekat na zube. Ova hrana takođe stimuliše pljuvačku , koja je bitan faktor u prirodnom čišćenju zuba. Nakon unošenja slatkiša i ugljenih hidrata, pljuvačka redukuje štetni efekat kiselina iz bakterijskog plaka. Naime, ona sadrži tragove kalcijuma i fosfata koji restauriraju minerale, koje su bakterijske kiseline izvukle iz gleđi, te na taj način popravlja štetu.
Sir, mleko i mlečni proizvodi – bogati su kalcijumom i fosforom i stimulišu lučenje pljuvačke.
Žvakaća guma bez šećera – još jedan stimulator pljuvačke i time pomaže uklanjanje ostataka hrane.

Fluor iz vode, kao i pića i hrana bogata fluorom (morski plodovi) takođe obnavlja gleđnu strukturu zuba.

Hrana koja šteti zubima:

Lepljivi slatkiši – karamele, lizalice, bombone…
Skrobna hrana – kao što je mekani hleb i čips, jer se lepi se za površinu zuba i teže se spiraju pljuvačkom.
Supstance koje isušuju usta – kao što je alkohol ili mnogi lekovi ( kada koristite ovakve lekove važno je da razgovarate sa svojim stomatologom o korišcenju tečnosti za ispiranje sa fluorom ili u vezi sa korišćenjem fluoridnih gelova).
Gazirana bezalkoholna pića bogata šećerima – osim što su preplavljena šećerima , sadrže limunsku i fosfornu kiselinu koje imaju jaku erozivnu moć.
Kisele namirnice – mogu dovesti do lokalizovanog narušavanja gleđi zuba i stvaranja erozija ili pak mikropukotine, u koje se talože pigmenti hrane i tako ostavljaju zube prebojenim.

Pića i namirnice jakog pigmenta –  sadrže odredjene kiseline koje mogu da naprave mikroskopska oštećenja na površini gleđi. Ovako nastala hrapava površina sada postaje prijemčiva za sve pigmente pića i hrane koju jedemo. Najčešce odgovorni uzročnici prebojavanja zuba su: kafa, crni čaj, cveni sosevi, crveno vino i crveno bobičasto voće, gazirana i energetska pića. Niža Ph vrednost namirnica ukazuje da je supstanca kiselija. Sve ispod Ph 5,5 moze dovesti do erozije. Namirnice sa visokom Ph vrednošću su alkalije i one poništavaju kiseli efekat šećera. Ph7 je srednja vrednost između kiselina i alkalija.

Ph vrednost najčešće korišćenih namirnica:
– Mineralna voda Ph 7,6
– Mleko Ph 6,9
– Sir Ph 5,9
– Pivo Ph 4,4
– Svež sok narandže Ph 3,8
– Crveno vino Ph 2,5
– Sirće Ph 2,0
– Koka-kola Ph 1,0

 

Saveti o ishrani i oralnoj higijeni

Jedite slatkiše u okviru obrokanije toliko bitna količina slatkiša , već frekvenca njihovog unošenja. Tokom obroka se luči više pljuvačke , sto doprinosi smanjenju štetnog efekata kiselina i spiranje ostataka hrane. Ograničite unos grickalica – ako za užinu jedete voće, pokušajte nakon voća uneti malo alkaline hrane , kao sto je sir, orasi ili sveže povrće. Posle konzumiranja pigmentisane hrane usta isperite vodom. Koristite slamčice – ukoliko uživate u kiselim i gaziranim napicima, onda je preporučljivo da koristite slamčicu za vreme njihove konzumacije. Korišćenjem slamčice se smanjuje kontakt između kiselina u ovim napicima i gleđi zuba, zbog toga što se otvor slamčice postavlja iza zuba, a napitak ulazi direktno u grlo, a kisela pH pljuvačke se kratko zadržava. Na taj način se smanjuje rizik za rastvaranje gleđi i nastanak erozija zuba. Uvođenjem navike konzumiranja napitaka na slamčicu, takođe se smanjuje i mogućnost prebojavanja zuba i plombi, stoga njihova primena može da ima višestruki značaj po zdravlje i izgled naših zuba. Vodite računa o pranju zuba nakon unosa kisele hrane i napitaka – sačekajte 30 minuta pre prnja zuba, kako bi prvenstveno pljuvačka neutralizovala delovanje kiselina, odnosno, kako bi se puferskim mehanizmima povećala pH u usnoj duplji. Ako bismo prali zube odmah nakon čaše limunade, sa površine zuba ćemo skinuti meki zaštitni sloj, tzv. zubnu pelikulu, i četkanjem zuba ćemo direktno kiseline iz ovih napitaka utrljavati u gleđ i potpomoći njihovo delovanje. Zbog toga je potrebno sačekati neko vreme da pljuvačka odradi svoju ulogu, a zatim da stvar preuzmemo u svoje ruke pastom i četkicom za zube. Perite zube dva puta dnevno – naročito pre spavanja; tokom noći lučenje pljuvačke je smanjeno, što povećava rizik za nastanak karijesa. Koristite konac za zube jednom dnevno.

I uvek se setite da se hranimo da bismo živeli, a ne živimo da bismo se hranili. Lep osmeh je odraz zdravlja, zato brinite o svom osmehu ili nas posetite u Brankovoj 11 i dozvolite da mi brinemo o vašem savršenom osmehu! ?

stomatoloska-ordinacija-vunjak-tim-protetika-bezmetalne-vs-metalokeramicke-krunice-featured

Šta su krunice (navlake)?

Krunice (navlake) su fiksne nadoknade kojima se nadoknađuje izgubljeni deo zuba, ali i menja oblik i boja zuba. U zavisnosti od toga da li su potpuno ili delimično izrađene od keramike mogu biti metalokeramičke ili bezmetalne krunice.

Metalokeramičke krunice

Metalokeramičke krunice imaju spoljašnji deo od keramike, dok je središnji deo između zuba i keramike, tj jezgro, od metala. Za razliku od njih bezmetalne krunice se izrađuju u
potpunosti od keramike. Mogu biti izrađene od cirkonijuma, materijala koji je poznat i kao veštački dijamant, kao i od litijum-disilikata.

Kod metalokeramičkih krunica metalna osnova se izrađuje ručno, a kod bezmetalnih krunica cirkonijumska osnova izrađuje se mašinski, pod kontrolom kompjutera, tako da je samim tim i preciznija izrada.

Bezmetalne krunice

Bezmetalnim krunicama je moguće postići značajno bolji estetski efekat što znači da krunica izgleda u potpunosti kao prirodan zub. Naime, činjenica da nemaju metalnu osnovu omogućava im bolju prozirnost i prirodniji izgled.

Bezmetalne krunice na cirkonijumskoj osnovi su i potpuno biokompatibilne i zahtevaju manji obim preparacije, čime dovode do očuvanja zubne supstance. Za metalokeramičku krunicu potrebno je ukloniti od 1,5 do 2mm zubne supstance, a za ovakvu bezmetalnu svega 0,5 do 1mm.

Metalokeramičke krunice mogu dovesti do prosijavanja metala , pa se zbog toga metalni rub podvlači ispod desni kako bi se sakrio, a to vremenom može dovesti (u nekim slučajevima) do povlačenja desni i ogoljavanja vrata zuba.

Kombinacija bezmetalnih i metalokeramičkih krunica

Sve ovo su prednosti bezmetalnih krunica. Ipak, metalokeramičke krunice su i dalje značajno zastupljenije u stomatološkoj praksi jer su finansijski prihvatljivije za pacijente. Ponekad se upravo iz tih razloga kombinuju, tako da se u prednjoj regiji (od 3 do 3) izrađuju bezmetalne, a u bočnoj regiji koja je manje vidljiva metaloreramičke krunice.

Za sva pitanja i dodatne informacije Dental Centar Vunjak tim vam je na raspolaganju na 011/3282481 ili na www.vunjak.rs

stomatoloska-ordinacija-vunjak-tim-nega-zuba-sta-je-alveolitis-i-afte

Alveolitis

Alveolitis je najčešća bolna komplikacija nakon vađenja zuba. Nastaje kao posledica raspadanja krvnog ugruška, a manifestuje se bolom koji se javlja 24-72h nakon vađenja. Uglavnom se javlja nakon vađenja gangrenoznih i pulpitičnih zuba i u najvećem broju slučajeva nakon vađenja donjih umnjaka. Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena, u proleće češće nego u ostalim godišnjim dobima. Iako bol sam po sebi ne izaziva ozbiljne komplikacije, zbog svog intenziteta ometa svakodnevne aktivnosti pacijenta, pa ga je potrebno lečiti. Terapija podrazumeva kiretažu rane tj. uklanjanje delova raspadnutog krvnog ugruška u lokalnoj anesteziji i ispiranje rane fiziološkim rastvorom. Nakon kiretaže u ranu se aplikuje lek koji se menja svaki dan dok bolovi ne prestanu. Time se stvaraju uslovi za formiranje novog, zdravog koaguluma, nakon čega proces zarastanja nastavlja neometano svoj tok.

Afte

Afte su ranice koje se javljaju na sluzokoži usne duplje najčešće kod dece ili adolescenata, ali i kasnije tokom života. Bele ili žute boje uokvirene crvenim prstenom, neprijatne su i bolne u dodiru sa hranom i jezikom. Javljaju se usled pada imuniteta, stresa, traume prilikom pranja zuba, nedostatka B vitamina, tokom menstrualnog ciklusa, kao i usled anemije. U najvećem broju slučajeva su veličine nekoliko milimetara, ovalnog ili okruglog oblika i prolaze za 7 do 10 dana. Javljaju se kako pojedinacno tako i više njih i sklone su ponovnom javljanju. Čaj od žalfije i kamilice može pomoći u njihovom bržem zarastanju ili neki od preparata koji će vam preporučiti vaš stomatolog. Ukoliko potraju duže od dve nedelje potrebno je zatražiti stručno mišljenje. Ponekad nas svojim izgledom mogu podsetiti na fistulu, ali za razliku od afti fistule nisu bolne i posledica su infekcije zuba koja se mora lečiti.

Pozovite Vunjak tim ukoliko imate bilo kakvih nejasnoća, mi ćemo vam vrlo rado pomoći I dati savet.

stomatoloska-ordinacija-vunjak-time-afte

Afta

Fistula

Fistula

stomatoloska-ordinacija-vunjak-tim-izbeljivanje-zuba-1

Čovek je od postanka težio idealu lepote i mladosti, ostavljajući nam usađenu tu, makar skrivenu, želju do današnjih dana. U našoj kulturi jedan od indikatora zdravlja i vitalnosti svakako su belina i lepota zuba. U skladu sa tim težnjama razvijala se posebna grana stomatologije posvećena estetici. Nakon ostvarenja maksimuma u pogledu funkcije i rehabilitacije, stomatologija današnjice evoluira i doseže vrhunske estetske performanse.

Postoje različite metode za postizanje lepšeg, svetlijeg i harmoničnijeg izgleda zuba. Metoda koja se najčešće primenjuje i najbrže daje očigledne rezultate, jeste izbeljivanje zuba. I nakon više od sto godina od prvih pokušaja beljenja zuba nameću se brojna pitanja: Da li je moguće? Da li oštećuje zube? Da li je bezbedno? Koliko traje postignuti efekat?

Kroz naše dugogodišnje iskustvo, pouzdano možemo reći da je beljenje zuba bezbedna, minimalno invazivna procedura, kojom se uz povremena obnavljanja, postižu vrhunski rezultati. Za razliku od reklamiranih proizvoda za kućno beljenje, najbolji efekti i najveća bezbednost postiže se beljenjem koje vrši i nadgleda stomatolog.

U ordinaciji „Vunjak Tim“ koriste se provereni proizvodi renomiranih nemačkih proizvođača.

Kako izgleda procedura?

Vaš stomatolog će najpre razgovarati sa Vama o Vašim željama, definisati trenutnu i ciljanu boju zuba. Nakon pregleda zuba i okolnog tkiva , ustanoviće koja je tehnika beljenja optimalna za Vas. Bez obzira na to koja se tehnika primenjuje, potrebno je uraditi parodontološku pripremu. U slučaju da ne postoje akutni parodontološki problemi (obeljenje desni), to podrazumeva samo uklanjanje kamenca i pigmentacija ultrazvučnim aparatom, kao i poliranje zuba.

Terpija beljenja zuba može biti sprovedena u isključivo ordinacijskim uslovima (ambulantno) ili kombinovano, u ordinacijsko – kućnim uslovima.

Ordinacijsko beljenje zuba postiže se korišcenjem visokih koncentracija vodonik peroksida i karbamid peroksida u vidu gela, čija se aktivacija postiže korišćenjem svetla, toplote, laserski ili hemijski. Procedura podrazumeva:

  • obezbeđivanje zaštite okolnih tkiva (desni) od dejstva agensa
  • aplikaciju sredstva na površine zuba koje želimo izbeleti , tri puta po 15 min.

Ukupno trajanje intervencije je sat vremena.

Avitalni zubi (zubi kojima je izvađen živac) su skloni tamnjenju, te su pojedini pacijenti zainteresovani za izbeljivanje isključivo tog zuba. Tada se primenjuje tzv. „unutrašnja“ tehnika beljenja zuba, kada se u sam kanal zuba aplikuje sredstvo za beljenje.

Kombinovanom, ordinacijsko-kućnom metodom, kroz 5 do 10 dana se postize postepeno beljenje vitalnih zuba. Primenjuju se visoko kvalitetni gelovi na bazi karbamid peroksida koncentracije 10-22%. Gel se u maloj količini nanosi na individualno izrađene folije koje pacijent nosi noću, dok spava. S obzirom da se folija pravi od fine mekane plastike i precizno naleže na površine zuba, njeno nošenje je udobno i omogućava neometan san. Stomatolog prepisuje koja će se koncentracija gela koristiti , kao i koliko je noći potrebno primenjivati tretman za dobijanje najboljih mogućih rezultata.

Procedura je jednostavna i sprovodi se u nekoliko koraka:

  • uzimanje otiska za izradu folije, određuje se postojeća i ciljana boja zuba
  • predaja folije i gela pacijentu uz detaljnu obuku i savete o korišćenju
  • kontrola

Kod malog procenta pacijenata može se pojaviti preosetljivost na hladno nakon otpočinjanja ovog tretmana. Njima se može savetovati postepeno prilagođavanje, tako što će foliju nositi u toku dana prvo jedan sat dnevno, zatim svaki sledeći dan po jedan sat više. Druga mogućnost je da naizmenično nose foliju sa gelom za izbeljivanje jednu noć, a sledeću noć sa nekim od preparata na bazi fluora, koji dodatno ojačavaju zubnu gleđ.

Beljenje zuba je brza, efikasna i bezbedna metoda koja doprinosi lepom osmehu, a samim tim i osećaju zadovoljstva i samopouzdanja.

Ukoliko smatrate da je i Vašim zubima potrebno izbeljivanje, informišite se kod Vašeg stomatologa.

Ordinacija Vunjak tim Vam uvek stoji na raspolaganju, kako u našim prostorijama u centru Beograda (Brankova 11, Bgd) , tako i on-line.

stomatoloska-ordinacija-vunjak-tim-blog-kancer-usne-duplje-feat-slika

Kancer u usnoj duplji je opasna abnormalna promena koja se može pojaviti na bilo kom delu usne duplje.

Važno je primetiti prve znake koji ukazuju na rizik postojanja ovog oboljenja. Kancer u usnoj duplji se može pojaviti kao:

  • Čir (bubuljica) koja se ne zalečuje ni nakon tri nedelje
  • Izraslina ili otok koji je prisutan duže od tri nedelje
  • Ponekad kao bela ili crvena fleka u ustima

Mnoge promene ovog tipa neće biti dijagnostifikovane kao kancer, ali ako imate ove promene, one moraju biti ispitane. Najbolji način za to je da momentalno, bez odlaganja, zakažete pregled kod stomatologa.

Rizične kategorije za dobijanje ovog kancera najčešće se javljaju u sledećim slučajevima:

  • Ukoliko ste pušač ili konzumirate više alkohola, značajno sebi povećavate rizik dobijanja kancera u usnoj duplji.
  • Produženo izlaganje sunševim zracima može uvećati rizik dobijanja raka usne i kože.
  • Rizik dobijanja raka usne duplje se povećava kod ljudi koji su stariji od 40 godina, ali, na žalost, i mladi ljudi ga mogu dobiti.
  • Izloženi ste većem riziku ukoliko se ne hranite zdravo.

Kako se može otkriti kancer u usnoj duplji?

Vaš stomatolog može primetiti kancer u usnoj duplji u ranoj fazi. Ukoliko je otkriven u ranoj fazi, šanse za izlečenje su veoma dobre.

VAŽNO! Trenutno više od polovine pacijenata, kojima je dijagnostifikovan kancer u usnoj duplji, svake godine umre od ove bolesti jer je otkrivena prekasno.

Možete očekivati da će vaš stomatolog:

  • Pregledati vaše lice i vrat
  • Prepipati vašu vilicu i vrat
  • Pregledati unutrašnjost vaših usta pomoću malog ogledala i to: pregledati vam usne, obraze, jezik, nepce i gušu. Vaš stomatolog može pregledati delove vaših usta koje vi ne možete videti sami.

On može primetiti nešto u vašim ustima što zatim mora biti praćeno, ili što zahteva da ga pogleda specijalista.

Redovne posete stomatologu osiguravaju da vaš zubar može da uoči problem na vreme a to uključuje i rano otkrivanje kancera usne duplje.

Kancer usne duplje, baš kao i bilo koja druga vrsta kancera može se sprečiti ili bar usporiti njegov razvoj, ukoliko ne konzumirate cigarete, nastojite da ne konzumirate alkohol, a ako ne možete da ga ukinete onda ga koristite umereno i imate razvijene navike zdrave ishrane, pune različitog voća i povrća.

Ukoliko je prošlo više od 6 meseci od vaše poslednje posete, pozovite odmah svog stomatologa.

Ordinacija Vunjak tim vam je takodje na raspolaganju kako u našim prostorijama u centru Beograda tako i online.

Besplatna dijagnoza je na samo jedan klik od vas.

Pravilan razvoj lica i vilica zavisi od više faktora. Nepravilni položaj zuba i neodgovarajući medjuvilični odnosi direktno utiču na nepravilan razvoj lica i vilica. Roditelji to mogu prepoznati već na osnovu fizičkog izgleda kao i na osnovu poremećenih funkcija žvakanja i govora.

Na pravilan razvoj lica i vilica takodje utiču i način disanja i način gutanja. Poremećaji poslednje dve navedene f-je mogu biti posledica usvojenih loših navika ili posledica hroničnih oboljenja (na primer zapaljenje krajnika).

Nepravilan položaj zuba nepovoljno utiče kako na fizički, tako i na psihički razvoj deteta. Nedovoljno poznata činjenica je da nepovoljan položaj zuba povećava verovatnoću povreda prilikom pada u vidu izbijanja ili preloma zuba.

Zbog svega navedenog uloga roditelja u ranoj dijagnostici je bez alternative. Veoma je važno dovesti dete na kontrolu kod stomatologa u ranom uzrastu, već nakon pojave prvih mlečnih zuba, kako bi se blagovremeno uočile sve eventualne nepravilnosti. Pored toga ovaj rani dolazak je posebno značajan i radi uspostavljanja poverenja između deteta i njegovog stomatologa sto će imati višestruko pozitivan uticaj na buduće oralno zdravlje malog pacijenta.

Za razliku od prethodnog perioda, savremene doktrine podstiču terapiju i angažovanje u najranijem uzrastu (potpune mlečne denticije) miofunkcionalnim aparatima.  Deca u uzrastu od 3 ili 4 godine miofunkcionalnim aparatima uz tačno određene vežbe kroz igru mogu da isprave nepravilnosti dok su u povoju i time preveniraju buduću ozbiljniju terapiju. Kod školske dece, u mešovitoj denticiji, Skandinavija je već napustila terapiju donje vilice mobilnim aparatima jer su mnogobrojne studije pokazale da se samo terapijom gornje vilice ostvaruje željeni učinak.

S obzirom da je terapija fiksnim aparatima moguća kod školske dece u mešovitoj denticiji sa više od pola broja stalnih  zuba, a to je obično tek od 11. godine naviše, preporučuje se roditeljima da već u predškolskom uzrastu, a svakako pre završena prva četiri razreda osnovne škole dovedu dete na pregled i utvrđivanja potrebe za terapijom mobilnim aparatima. Savremeni trendovi su ove aparate učinili estetski potpuno prilagođenim deci (mogu imati šljokice, jarke boje, slike omiljenih junaka ili poznatih ličnosti na aparatu) tako da otpor prema nošenju danas gotovo da ne postoji.

Vunjak team